کد خبر : 35522
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ آبان ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۱

یک عضو کمیسیون امورداخلی:

اصل ۲۷ قانون اساسی برگزاری تجمعات را برای عموم مردم به رسمیت شناخته است

اصل ۲۷ قانون اساسی برگزاری تجمعات را برای عموم مردم به رسمیت شناخته است
یک عضو کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها در مجلس گفت: استناد به آئین نامه وزارت کشور برای برخورد با تجمعات مردمی، درست نیست و باید بسترهای قانونی لازم برای برگزاری تجمعات پیش بینی شود.

به گزارش نصر، احمد علیرضابیگی با اشاره به اعلام استانداری تهران مبنی بر تعیین مکان هایی به منظور برگزاری تجمعات، بیان کرد: برخورد سطحی با موضوع تجمعات نمی تواند رافع مشکلات باشد، در وهله اول باید برای ساماندهی تجمعات زیرساخت‌های قانونی را فراهم کرد؛ یکی از زیرساخت های مهم، احزاب است چون اگر بنا باشد تجمعات شکل بگیرد اما فارغ از چهارچوب های حزبی باشد حتما مشکلات دیگری برای کشور ایجاد خواهد شد.

باید برای احزاب در قانون انتخابات نقش قائل شد
وی در ادامه با بیان اینکه ما باید به احزاب در قانون اصالت ببخشیم و به آنها نقش و جایگاه دهیم، اظهار کرد: نمی توانیم احزاب را  صرفا به منزله دکان‌هایی تعریف کنیم که در فصل انتخابات دکان را بازکرده و آب و جارو می کنند سپس بعد از انتخابات دکان را بسته تا انتخابات بعدی که آن را بازگشایی کنند. در قانون انتخابات ریاست جمهوری، مجلس و شوراهای شهر و روستا باید برای احزاب نقش قائل شویم.

احزاب باید پشتوانه عملکرد نامزد خود باشند
نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: کاندیداهای انتخابات باید در چهارچوب احزاب تعریف شوند. البته باید امکان حضور افراد مستقل در انتخابات نیز فراهم شود. مردم باید زمانی که دست به انتخاب می زنند بدانند که نامزد مورد نظر متعلق به کدام حزب بوده و چه حزبی پشتیبان کارکرد این کاندیداهاست. حزب نیز متعهد شود در دوره مسئولیت نامزد مورد نظر از آن پشتیبانی کند. مثلا یک حزب وعده می دهد اگر من بتوانم کرسی های مجلس را به دست بیاورم کشور را در بعد تامین اجتماعی به نقطه مطلوبی می رسانم. سپس آن حزب باید پاسخگو باشد.
این عضو کمیسیون امور داخلی در ادامه تاکید کرد: به عنوان مثال آقای رئیسی قول داده است که سالانه یک میلیون مسکن خواهد ساخت، اگر موفق نشود کدام حزب حاضر است مسئولیت آن را قبول کند؟ یا کدام حزب حاضر است مسئولیت عملکرد آقای روحانی را بر عهده بگیرد؟ این وضعیت در عرف سیاسی قابل پذیرش نیست. حزب باید مسئولیت بر عهده بگیرد. حزب ها باید برنامه ارائه کنند و مردم نیز این برنامه ها را رصد کرده و میزان پیشرفت آن را ارزیابی کنند.

اصل ۲۷ قانون اساسی برگزاری تجمعات برای عموم مردم را به رسمیت می شناسد
وی با بیان اینکه همزمان با اصلاح قانون احزاب و اصلاح قانون انتخابات باید به اجرای اصل ۲۷ قانون اساسی توجه داشته و ساز وکارهای شکل گیری تجمعات بر پایه مطالبات سیاسی، اجتماعی و صنفی مردم را در بستر قانونی فراهم کنیم، گفت: امروز دستگاه قضایی ما با توسل به کدام قانون، برگزاری تجمعات را قانونی یا غیر قانونی تلقی می کند؟ بخش عمده ای از تجمعاتی که در کشور ما رخ می دهد صنفی یا کارگری است که بعضا خسارت هایی هم به همراه دارد اما استناد به آئین نامه وزارت کشور برای برخورد با تجمعات صورت درستی ندارد.
نماینده تبریز ادامه داد: اصل ۲۷ قانون اساسی برگزاری تجمعات را برای عموم مردم به رسمیت شناخته است و در خصوص لزوم اخذ مجوز نیز سخنی نگفته است. رویه ای که امروز در خصوص تجمعات دنبال می شود خلاف قانون اساسی است.
علیرضا بیگی در پایان بیان کرد: در دولت آقای روحانی نیز یک آئین نامه در خصوص برگزاری تجمعات به تصویب رسید و مکان هایی را برای برگزاری تجمعات در تهران و شهرستان ها تعریف کرد اما دیوان عدالت اداری به واسطه اینکه برگزاری این تجمعات موکول به تحصیل اجازه از وزارت کشور شده بود آن را خلاف قانون اساسی تشخیص داد و آن را رد کرد.
انتهای پیام/

امتیازدهی post
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

یازده − دو =