2

باورهای اشتباه کرونایی

  • کد خبر : 27397
  • ۱۳ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۹
باورهای اشتباه کرونایی

فرضیات زیادی در مورد کووید ١٩ وجود دارد؛ ضروری است بدانیم چه گفته‌هایی در مورد این ویروس نادرست است تا از انجام آن‌ها دوری کنیم.

فرضیات زیادی در مورد کووید ١٩ وجود دارد؛ ضروری است بدانیم چه گفته‌هایی در مورد این ویروس نادرست است تا از انجام آن‌ها دوری کنیم.

به گزارش نصر، در دوران اپیدمی همه‌گیری کرونا شاهد بودیم که این بیماری طیف وسیعی از عوارض و علائم مختلف را برای بیماران ایجاد می‌کند و پزشکان با توجه به سن، جنس، علایم بیماری و بیماری‌های زمینه‌ای داروهای مختلفی را تجویز می‌کنند که این داروها از فردی به فرد دیگر متفاوت است. در این بین لازم است که هر فرد باورهای اشتباه خود را در خصوص این بیماری اصلاح کند و تنها در خصوص علائم و بیماری خود با پزشک مربوطه در تماس باشد و مراقبت‌های لازم را انجام دهد، چراکه با توجه به مقاومت باکتری‌ها و سایر عوامل بیماری‌زا باید از مصرف خودسرانه دارو به خصوص آنتی‌بیوتیک‌ها خودداری شود، اما برخی از افراد مبتلا به کووید ۱۹ یا افرادی که برخی علائم سرماخوردگی را دارند تصورات اشتباهی در مورد این بیماری دارند.

استفاده مکرر از داروی گیاهی مؤثر است؟
نعمت‌الله مرادی، متخصص طب سنتی، در گفت‌وگو با ایسنا، در این رابطه گفت: گیاهان دارویی در طب سنتی ایران جایگاه ویژه‌ای دارد و در درمان بسیاری از بیماری‌ها تأثیرگذار است.
وی افزود: برای بهره‌مندی از اثرات درمانگر گیاهان دارویی باید حتماً با تجویز کارشناسان و متخصصان طب سنتی از میزان معینی از این گیاهان استفاده کرد، در غیر این صورت مصرف خودسرانه می‌تواند عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.
مرادی با بیان اینکه گیاهان دارویی معمولاً به صورت دمنوش یا جوشانده مصرف می‌شوند، افزود: در مواردی که گُل و یا سرشاخه‌های گیاه مورد استفاده قرار می‌گیرند، آن‌را باید به صورت دمنوش آماده مصرف کرد و درصورتی‌که نیاز باشد از ریشه و یا ساقه گیاه استفاده شود، باید آن‌را درون آب سرد و روی حرارت مستقیم به مدت چند دقیقه جوشاند و پس از سرد شدن مصرف کرد.
 این متخصص طب سنتی افزود: در برخی موارد، مصرف همزمان گیاهان دارویی با یکدیگر و یا با داروهای شیمیایی می‌تواند منجر به تداخل دارویی شده و سلامت فرد را تهدید کند.
وی ادامه داد: از آنجا که مصرف یکنواخت و طولانی مدت گیاهان دارویی یا دمنوش‌ها می‌تواند باعث ایجاد مسمومیت در فرد شود، توصیه می‌شود افراد گیاهان دارویی را به صورت دوره‌ای مصرف کنند.
مرادی تأکید کرد: افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای مانند تیروئید، بیماری قلبی، دیابت، بیماری‌های کبد و کلیه هستند باید از مصرف برخی دم نوش‌ها و گیاهان دارویی پرهیز کنند.

استفاده از دو ماسک روی هم لازم است؟
برای عموم مردم استفاده از ماسک‌های سه لایه پزشکی کفایت می‌کند و نیازی به استفاده دو ماسک همزمان نیست و به هیچ  وجه در روند اکسیژن رسانی خون و اندام‌های داخلی بدن خللی ایجاد نمی‌کند، اما توصیه می‌شود که هموطنان، ماسک اضافه به همراه خود داشته باشند تا در صورت آلودگی ماسک، تعویض شود.
ژیلا سمیعی، متخصص بیماری‌های عفونی، در گفت وگویی در این رابطه اظهار کرد: در شرایط فعلی نیازی به استفاده از دو ماسک برای پیشگیری از کرونا نیست، زیرا تنها با زدن یک ماسک هم فرد می‌تواند به خوبی از خود  در برابر این بیماری مراقبت کند.
وی افزود: افراد تنها با زدن دو ماسک موجب بسته شدن مسیر درست دم و بازدم خود می شوند؛ همین امر موجب می شود اکسیژن لازم به آنها نرسد.
این متخصص بیماری های عفونی گفت: افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند حتماً باید از ماسک فیلتردار استفاده کنند و تا حد ممکن از منزل خارج نشوند،  در این بین افرادی که از سلامتی کامل برخوردار هستند، نیازی ندارند  از ماسک‌های فیلتردار استفاده کنند.
 سمیعی بیان کرد: فراموش نشود که ماسک‌ها محافظت محدودی دارند و با وجود استفاده از آن‌ها باید فاصله خود را با دیگران حفظ کرده و دست‌های خود را مرتب بشویید.

کرونا جوانان را تهدید نمی‌کند؟
برخی از افراد جوان بر این باورند که بیماری کرونا آن‌ها را تهدید نمی‌کند، در صورتیکه موارد فوتی در افراد جوان و حتی بدون بیماری زمینه‌ای نیز در سطح استان به ثبت رسیده و بررسی‌ها در کشورهای مختلف نشان می‌دهد محققان دریافتند شدت بیماری کووید ۱۹ در جوانان بالغ بیش‌از سایرین است و ۲۰ درصد از جوانانی که در بیمارستان بستری می‌شوند، از بخش مراقبت‌های ویژه سر در می‌آورند.
مسعود امیری، متخصص بیماری‌های ریه، در گفت‌وگویی در این زمینه اظهار کرد: در اواخر اردیبهشت بعد از اینکه محدودیت‌ها برداشته شد، تعداد قابل توجهی از جوانان در جامعه حاضر شدند، سفر رفتند، بی‌محابا به محل کار و دیگر مراکز مراجعه کردند، این درحالی است که این افراد عمدتاً در دو ماهه نخست اپیدمی در معرض ویروس قرار نگرفتند.
وی ادامه داد: یکی‌از مشخصات شاخص این ویروس این است که تمامی افرادی که قبلاً آنتی بادی محافظت کننده در برابر این ویروس را نداشتند، به این بیماری مبتلا می‌شوند.
 امیری تأکید کرد: جوانان به‌دلیل اینکه تاکنون به این بیماری دچار نشدند سریع در معرض این ویروس قرار گرفته و به بیماری مبتلا شدند، اغلب جوانان فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت نمی‌کنند و تمهیدات بهداشتی ستاد کرونا را کم اهمیت قلمداد کرده و تمایلی به ماسک زدن ندارند.
این متخصص بیماری‌های ریه با اشاره به این‌که برخی‌از جوانان تازه شروع به ماسک زدن کرده‌اند، عنوان کرد: نکته مهم این است که آن‌ها بیمی از اپیدمی کرونا و مرگ و میر ناشی از این بیماری نداشتند و مجموع عوامل باعث شد تا سیل عظیمی از افراد در سنین جوانان به این بیماری گرفتار شوند.
وی بیان کرد: برخی از کارشناسان بر این باور بودند که این بیماری کودکان را مبتلا نمی‌کند اما براساس بررسی‌های انجام شده همگان به این بیماری مبتلا می‌شوند، هر فردی که آنتی بادی محافظت کننده نداشته باشد درگیر این بیماری می‌شود.
امیری با اشاره به این‌که اگر جوانان به این بیماری مبتلا شوند روند درمانشان با دیگر افراد تفاوتی ندارد، عنوان کرد: مبتلایان به کرونا در سنین اندک در صورت ابتلا به این بیماری باید دو هفته در قرنطینه بوده و در صورتی که درجه اکسیژن خونشان از ۹۳ درصد کاهش پیدا کند به بیمارستان برای بستری مراجعه کنند.

استفاده مداوم از دستگاه بخور مفید است؟
رطوبت و مرطوب بودن مجاری تنفسی از بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری می‌کند، اما رطوبت زیاد و بیش‌از اندازه و بخور سایر مواد، بستری مناسب برای ایجاد بیماری‌های قارچی بوده و استفاده از بخور موادی مانند جوش شیرین یا سایر ماده‌ها که این روزها در فضای مجازی دست به دست می‌شود، پایه و بُنیه علمی و پزشکی نداشته و چه بسا ممکن است مضر نیز باشند.
علی امیری، فوق تخصص بیماری‌های ریوی، در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: عارضه اصلی بیماری کرونا اختلال در اکسیژن‌رسانی و کمبود اکسیژن خون است، وقتی این اُفت اکسیژن رخ بدهد، اولین ارگان‌هایی که در بدن آسیب می‌بینند اعضایی هستند که مصرف اکسیژن بالایی دارند ازجمله مغز و قلب و زودتر از بقیه اعضا در عملکرد خود دچار اختلال شده و از کار می‌اُفتند، حتی ممکن است سکته  قلبی و مغزی به‌دلیل ترس نیز رخ بدهد.
وی در رابطه با دود کردن موادی مانند اسفند در منزل، عنوان کرد: به طور کلی هرگونه دودی برای ریه مضر است اعم از سوزاندن اسپند، عنبر نساءرا، بخور جوش شیرین، بخور سرکه سفید، عود و شمع در فضای بسته منزل می‌تواند آسیب جدی در داخل ریه ایجاد کند.
امیری بیان کرد: دودها ویروس‌کُش نیستند اگر هم بکشند به دلیل کمبود اکسیژنی است که در محیط ایجاد می‌شود که این کمبود اکسیژن برای خود ریه هم بد است، در واقع آلودگی هوای داخل منزل به مراتب خطرناک‌تر از آلودگی هوای بیرون است، حتی بخور هم جایگاهی در درمان ندارد، به ویژه زمانی که فرد کرونایی در منزل است بخور توصیه نمی‌شود چراکه بخور در دوران کرونا در انتشار ویروس نقش مهمی دارد.
این فوق تخصص بیماری‌های ریه در رابطه با استفاده از بخورات در دوران سرماخوردگی، عنوان کرد: این بخورات به‌عنوان یک ماده حساسیت‌زا ممکن است به ریه آسیب برسانند.
وی افزود: بخور سرد و گرم فرقی نمی‌کند، هیچ‌گونه بخوری توصیه نمی‌شود به جز در مواردی مثل گرفتگی‌های شدید حنجره بچه‌ها که به صورت موقت توصیه می‌شود، برای اینکه در این بخورات قارچ رشد می‌کند که خود عامل آلرژی است، معمولاً نیاز به ضدعفونی هوای منزل نیست و بهترین راه این است که پنجره‌ها باز بوده و تهویه مناسب داشته باشیم.

آیا گلاب در برابر ویروس کرونا خاصیت ضدعفونی دارد؟
زهرا امیدی، متخصص طب سنتی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: براساس برخی توصیه‌های سنتی، استفاده از گلاب به دلیل نقش ضدعفونی که دارد باعث پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ و همچنین بهبود علائم آن می‌شود، اما لازم است بدانیم تاکنون هیچ مطالعه‌ای نقش ضدعفونی کنندگی این ماده را در برابر ویروس‌ها خصوصاً ویروس کرونا به اثبات نرسانده است.
 وی افزود: اگرچه گلاب از نظر خواص مفید برای سلامتی بدن، خصوصاً اعصاب و روان، اهمیت دارد اما نقش ضدعفونی کنندگی آن از نظر علمی تأیید نشده است.
 امیدی عنوان کرد: در برخی مطالعات مشاهده شده که عصاره گل محمدی با درجه غلظت بالا، درجاتی از خاصیت آنتی باکتریایی از خود نشان داده که البته در این‌باره نیز بین نتایج مقالات مختلف تضاد وجود دارد و از طرفی باید توجه داشت که عامل ایجاد کننده بیماری کووید ۱۹ از جنس ویروس‌هاست.
این متخصص طب سنتی بیان کرد: براساس مطالعات و شواهد علمی موجود، گلاب هیچ نقشی در ضدعفونی سطوح و دست‌ها در برابر ویروس کرونا ندارد و توصیه می شود برای ضدعفونی از الکل و وایتکس، براساس دستورالعمل های اعلام شده استفاده کنید.

آیا ابتلا به بیماری کرونا ممکن است باعث زایمان زودرس شود؟
مریم حیدری بیرانوند، متخصص زنان و زایمان، در گفت‌وگویی اظهار کرد: با توجه به جدید بودن ویروس کرونا، در مورد عوارض ابتلا به این ویروس در دوران بارداری اطلاعات کافی و براساس شواهد معتبر وجود ندارد؛ اما به دلیل ایجاد تغییر در سیستم‌های ایمنی و فیزیولوژیک در دوران بارداری و با توجه به مقالات و گزارش‌های مربوط به بیماری‌های ویروسی سارس و مرس طی سالیان اخیر، به نظر می‌رسد که زنان باردار بیش از سایرین مستعد ابتلا به عفونت های تنفسی هستند.
وی ادامه داد: از آنجا که ابتلا به این بیماری‌ها در مواردی با زایمان زودرس همراه بوده همواره این نگرانی وجود داشته است که آیا ابتلا به بیماری کرونا باعث زایمان رودرس در مادران می‌شود؟
حیدری با اشاره به این‌که در حال حاضر اطلاعات محدودی در این خصوص وجود دارد، عنوان کرد: اطلاعات در خصوص عوارض نوزادان متولد شده از مادران باردار مبتلا به بیماری کرونا نیز محدود است.
این متخصص زنان و زایمان عنوان کرد: در واقع به صورت قطعی مشخص نیست که آیا زایمان زودرس به دلیل آلودگی مادر به بیماری کرونا بوده است یا خیر، در شرایط کنونی قرنطینه خانگی در خانم‌های باردار و اقدامات پیشگیرانه با دقت بیشتر، توصیه می‌شود.
با ظهور بیماری کووید ۱۹ باورهای اشتباه زیادی در رابطه با آن وجود داشت که می‌بایست شناسایی و شبهات مربوط به آن برطرف شود که دیگر مردم گمراه نشده و شاهد کاهش آمار مبتلایان روزانه و در نتیجه سرکوبی این بیماری باشیم.
انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://negaheazarbayjan.ir/?p=27397

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.