کد خبر : 11376
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۸

فقط اعتبار پروژه‌ی «تونل زاب» ابلاغ شده است/ دو سال از برنامه احیاء عقب هستیم

فقط اعتبار پروژه‌ی «تونل زاب» ابلاغ شده است/ دو سال از برنامه احیاء عقب هستیم

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی با بیان این‌که امسال اعتباری برای احیای دریاچه ارومیه به جز اعتبار پروژه‌ی تونل زاب به ستاد ابلاغ نشده است، گفت: با تنظیم برنامه‌ها توسط ستاد احیای دریاچه، دولت اعتبارات را به طور کامل ابلاغ می‌کند. به گزارش آوای سهند خلیل ساعی با بیان این‌که طرح انتقال آب رودخانه زاب

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی با بیان این‌که امسال اعتباری برای احیای دریاچه ارومیه به جز اعتبار پروژه‌ی تونل زاب به ستاد ابلاغ نشده است، گفت: با تنظیم برنامه‌ها توسط ستاد احیای دریاچه، دولت اعتبارات را به طور کامل ابلاغ می‌کند.

به گزارش آوای سهند خلیل ساعی با بیان این‌که طرح انتقال آب رودخانه زاب یکی از مهم‌ترین پروژه‌های ستاد احیای دریاچه و دولت بوده و تاکنون پیشرفت خوبی داشته است، اظهار کرد: برای این پروژه، اعتباری بالغ بر ۴۰۰ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه، ابلاغ شده است که با اجرای آن سالانه حدود ۶۵۰ میلیون متر مکعب آب به دریاچه تزریق می‌شود.

وی با بیان این‌که پروژه‌ی تونل زاب ۳۶ کیلومتر بوده که تاکنون ۲۲ کیلومتر و ۱۵۰ متر آن لاینینگ شده است، گفت: ۱۳ کیلومتر از این تونل هنوز کار نشده است که با تامین به موقع اعتبار پیش بینی می‌شود تا اوایل سال ۹۹ به بهره برداری برسد.
دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی ادامه داد: عملیات اجرایی مدول دوم تصفیه خانه تبریز برای انتقال پساب‌ها نیز توسط شرکت آب و فاضلاب استان در دست اجرا بوده و بالای ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، با اتمام آن  ۱۲۳ میلیون متر مکعب آب به پیکره‌ی دریاچه ارومیه وارد می‌شود.

وی افزود: تصفیه خانه‌های شهرستان‌ها نیز برای انتقال پساب‌ها به دریاچه در دست اقدام است، با عملیاتی شدن تصفیه خانه‌ی ارومیه، ۵۵میلیون متر مکعب آب به دریاچه ارومیه وارد می‌شود.
ساعی با بیان این‌که ستاد احیای دریاچه ارومیه دو سال از برنامه عقب است، افزود: عدم تامین اعتبار مورد نیاز پروژه‌های تعیین شده و نبود آگاهی جوامع محلی با وضعیت فعلی از عواملی بود که با آن مواجه شدیم که معتقدم با تامین اعتبارات و همراهی جامعه محلی با ستاد، می توان در این زمینه موفق عمل کرد.

وی لایروبی مسیل‌ها و راه اندازی تصفیه خانه‌ها را جزو پروژه‌های مهم ستاد احیای دریاچه ارومیه عنوان کرد و گفت: تاکنون  ۹۰ کیلومتر در آذربایجان شرقی و ۱۲۰ کیلومتر مسیل‌ در آذربایجان غربی لایروبی شده است تا آب را به پیکره‌ی دریاچه ارومیه انتقال دهد.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی با بیان این‌که استفاده از تجارب جهانی برای احیای دریاچه ارومیه همواره مورد توجه ستاد احیا دریاچه ارومیه بوده است، افزود: شرکت‌های خارجی فائو و جایکا برای احیای دریاچه ارومیه حمایت‌های علمی، مالی و فنی انجام می‌دهند، همچنین برخی از دانشگاه‌های خارجی نیز علاقمند به احیای دریاچه ارومیه بوده و با ما در زمینه‌های علمی همکاری می‌کنند.
وی ادامه داد: ستاد احیای دریاچه ارومیه از جوامع علمی برای احیا، با کشور مالزی برای توسعه بخش کشاورزی با استفاده از زنجیره‌های ارزش نشست‌های تخصصی برگزار می‌کند.

امتیازدهی post
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

5 + شانزده =