کد خبر : 37417
تاریخ انتشار : جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۶

آیت‌الله عاملی: آذربایجان حادثه سفارت را بهانه‌ای برای هجمه به ایران و متدینین قرار ندهد

آیت‌الله عاملی: آذربایجان حادثه سفارت را بهانه‌ای برای هجمه به ایران و متدینین قرار ندهد
امام جمعه اردبیل گفت: حادثه سفارت آذربایجان را بهانه‌ای برای هجمه به ایران قراردادن، برازنده دولت محترمی مثل آذربایجان نیست، از طرفی کمک‌های ایران به آذربایجان از بدو تاسیس تاکنون بسیار زیاد و حیاتی است و ما اصلاً انتظار نداریم که آن مساعدت‌های حیاتی فراموش شود.

به گزارش نگاه، آیت‌الله سیدحسن عاملی در خطبه‌های نماز جمعه که با حضور پر شور و گسترده نمازگزاران و اقشار مختلف مردم برگزار شد، اظهار کرد: ایام رجب ایام بسیار مبارک و سرنوشت‌سازی است؛ این فرصت‌ها را باید غنیمت دانست خصوصا ایام البیض رجب که فوق العاده است و سعی کنید از عمل ام داود غافل نشوید، من خودم از آن آثار عجیب دیده‌ام به طوری که یک سال منتظر می‌مانم تا با اعمال عمل ام داود در رحمت الهی باز شود.

وی افزود: اعتکاف در این سه روز از سنت‌های مهم اسلامی است تا زنگار روزها، هفته‌ها و ماه‌ها ریخته شود، عقده‌ها خالی شود، گوهرهای اشک از چشمه‌های نهان خانه دل به درگاه خداوندی هدیه شود تا انسان سبک و چابک گردد.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل بیان کرد: اعتکاف در ادیان گذشته هم بوده است «وَعَهِدْنَا إِلَى إِبْرَاهِیمَ وَإِسْمَاعِیلَ أَنْ طَهِّرَا بَیْتِیَ لِلطَّائِفِینَ وَالْعَاکِفِینَ وَالرُّکَّعِ السُّجُودِ» (و به ابراهیم و اسماعیل سفارش کردیم که حرم مرا (از بت) بپردازید و پاکیزه دارید برای اهل ایمان که به طواف و اعتکاف حرم آیند و در آن نماز و طاعت خدا به جای آرند.)

وی ادامه داد: در ذیل آیه حضرت مریم «مَرْیَمَ إِذِ انْتَبَذَتْ مِنْ أَهْلِهَا مَکَانًا شَرْقِیًّا» ( احوال مریم را آن‌گاه که از اهل خانه خویش کنار گرفته به مکانی به مشرق (بیت‌المقدس برای عبادت) روی آورد.) بیان کرده‌اند که مراد، اعتکاف است و تمثیلات بعد از این اعتکاف شروع شد «فَتَمَثَّلَ لَهَا بَشَرًا سَوِیًّا» (بر او فرستادیم و او در صورت بشری زیبا و راست اندام بر او ظاهر شد.)

آیت‌الله سیدحسن عاملی بیان کرد: در حدیثی از امام صادق آمده است: «رسول خدا در دهه آخر ماه مبارک رمضان درمسجد معتکف می‌شدند و برای آن حضرت خیمه‌ای برپا می‌شد. پیامبر(ص) برای اعتکاف آماده می‌شدند و بستر خویش را جمع می‌کردند».

وی اضافه کرد: در حدیث دیگری از امام صادق آمده است: «جنگ بدر در ماه رمضان رخ داد از این رو رسول خدا موفق به اعتکاف نشد، آن حضرت در ماه رمضان سال آینده، یک دهه را به عنوان همان سال اعتکاف نمودند و یک دهه را نیز به عنوان قضای سال قب» در حدیثی از حضرت آمده است: «اِعْتِکافُ عَشْر فى شَهْرِ رَمَضانَ تَعْدِلُ حَجَّتَیْنِ وُ عُمْرَتَیْنِ» (یک دهه اعتکاف در ماه رمضان همچون ۲ حج و ۲ عمره است.)

امام جمعه اردبیل با اشاره به حوادث اخیر رخ داده در جمهوری آذربایجان بیان داشت: هزار سال است که ما با آذری‌های آن سوی ارس برادرانه زندگی کرده‌ایم؛ در شادی آنها شاد بوده‌ایم و در غم آنها غمگین؛ نه آنها در ایران احساس بیگانگی کرده‌اند و نه ما در آن طرف ارس احساس بیگانگی کرده‌ایم؛ اشتراکات تاریخی، دینی و فرهنگی بین ما بی‌نظیر است. همه ما می‌دانیم که آذری‌ها در غیرت نسبت به ناموس، مشهور هستند و به ناموس خود شدیداً غیرت و حمیت دارند و درباره هرچه کوتاه بیایند، در موضوع ناموس امکان ندارد کوتاه بیایند.

آنچه در سفارت آذربایجان اخیراً اتفاق افتاد مورد تایید نیست

آیت‌الله عاملی تصریح کرد: یک آذری ایرانی با همسر آذربایجانی خود ۲۰ سال زندگی کرده است و دو فرزند محصول این زندگی مشترک است، در نهایت به مشکلاتی بر می‌خورند، زن به سفارت آذربایجان در تهران می‌رود و دیگر بیرون نمی‌آید، مرد بارها به سفارت مراجعه می‌کند اما نتیجه نمی‌گیرد، التماس می‌کند اما جواب مثبت نمی‌شنود، در این حین، دختر با مادرش تماس می‌گیرد و معلوم می‌شود که مادر در باکو است.

وی اضافه کرد: مرد به سفارت می‌رود و می‌گوید پاسپورت خانم نزد من است، او چگونه توانسته از کشور خارج شود؟ وقتی می‌بیند زنش با همکاری سفارت در آذربایجان از کشور رفته و فرزندانش بی مادر مانده‌اند و زن نیز هنوز زن اوست، اما خانواده را ترک کرده، او شدیداً غیرتی می‌شود و یک تصمیم اشتباه می‌گیرد. ما کار او را اصلاً تایید نمی‌کنیم ولی باید بپذیریم که وقتی غیرت ناموسی غلیان بکند، موجب انجام خطاهایی هم می‌شود.

خطیب جمعه اردبیل تصریح کرد: اینگونه اتفاقات در دنیا رخ می‌دهد، همچنان که سفیر روسیه در ترکیه کشته شد و با عذرخواهی ترکیه حل گردید، و یا ترکیه اشتباهاً جنگنده روسی را ساقط کرد و با عذرخواهی حل شد، این حادثه را بهانه‌ای برای هجمه به ایران قراردادن، برازنده دولت محترمی مثل آذربایجان نیست. از طرفی کمک‌های ایران به آذربایجان از بدو تاسیس تاکنون بسیار زیاد و حیاتی است و ما اصلاً انتظار نداریم که آن مساعدت‌های حیاتی فراموش شود.

وی ادامه داد: باید توجه کرد که بهانه قرار دادن این حادثه برای مقابله با دین و ضدیت با متدینین اشتباه است و جواب نمی‌دهد؛ استالین با تمام توان به جنگ متدینین آمد ولی نتیجه عکس گرفت؛ رضاخان با تمام توان به جنگ متدینین آمد ولی هیچ فایده‌ای نداشت؛ پسر او حتی تاریخ هجری را تغییر داد و تاریخ شاهنشاهی را رسمیت داد و از هیچ مبارزه‌ای با متدینین کوتاهی نکرد، اما تمام تلاش او نتیجه عکس داد.

آیت‌الله عاملی تشریح کرد: هرکس در این حوزه سرمایه‌گذاری کند حتما وقت خود را هدر می‌دهد؛ گوستاو لوبون می‌گوید «دین هزاران جان دارد اگر هزار بار هم بکشی باز زنده می‌شود!» ملت بزرگ آذربایجان به خاطر این حوادث قطعاً دین خود را از دست نمی‌دهد، وقتی جاهلی نادانی کرده، مردم به خاطر نادانی یک نادان، دین خود را از دست نمی‌دهند. این قانون کلی تاریخ است که شعله دین و دینداری با فشار بر متدین و حامیان دین نه تنها خاموش نمی‌شود بلکه شعله‌ورتر هم می‌شود.

تشریح پیام‌های حملات پهپادی دشمنان به مراکز تسلیحاتی ایران

وی با ارائه تحلیلی از پیام های حملات پهپادی دشمنان به مراکز تسلیحاتی ایران تصریح کرد: حمله پهپادی دشمن به مراکز تسلیحاتی ایران سه پیام بسیار مهم دارد؛ اول اینکه دشمن تحمل ایران قوی را ندارد. مشکل آنها با ایران قوی است. قرار دادن سپاه در لیست تحریم، تحریم فرمانده ارتش ایران، تحریم مراکز دانش بنیان و مراکز تحقیقاتی ایران، ترور دانشمندان هسته‌ای و تلاش برای خلع سلاح موشکی ایران و آوردن آن به موضوعات مذاکره هسته‌ای همه در این راستا است.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: پیام دوم حمله به مراکز تسلیحاتی ایران این است که اگر دشمنان ما سلطه بر ایران پیدا کنند، اول کاری که می‌کنند از بین بردن توان نظامی و قدرت دفاعی ایران است. در آن صورت فاتحه همه چیز خوانده شده است، هر کشوری خلع سلاح شده به محض خلع سلاح، بلای عظیمی بر سر آنها آمده است. در بوسنی مسلمان‌ها را با این استدلال که شما در پناه نیروهای صلح‌بان هلندی سازمان ملل هستید، خلع سلاح کردند اما به محض خلع سلاح شدن، نیروهای هلندی کنار رفتند و ۸ هزار نفر در سربرنیتسا شهید شدند، صرب‌ها آنقدر از مسلمان ها نفرت داشتند که از جنازه آنها توالت درست کردند و جنایت ناموسی عظیمی صورت گرفت که قابل بیان نیست.

آیت‌الله عاملی بیان داشت: پیام سوم این است که استقرار منطقه و آرامش خاورمیانه توسط اسرائیل به هم می‌ریزد و بنابراین اتهام تنش به ایران دروغ بزرگ است. دولت تندرو نتانیاهو با ورود به جنین و شهید کردن تعداد زیاد از فلسطینی‌ها باعث شده فلسطینی‌ها دست به انتقام بزنند و در حال حاضر فلسطین اشغالی در نهایت التهاب و آتش زیر خاکستر است.

وی اذعان کرد: اسرائیل هر روز خون فلسطینی‌ها را می‌ریزد، این رژیم شرور این روزها به طور مکرر تهدید می‌کند که به ایران حمله خواهم کرد، اخیراً هم با آمریکا مانور اجراء کردند و در این مانور طرحی را اجرا کردند که فقط به ایران منطبق است. با این شرارت برای ما و بلکه اهل دنیا جای بسی تعجب است که اروپا و آمریکا  چگونه کشور حمله شده را عامل عدم استقرار معرفی می‌کنند.

امام جمعه اردبیل اظهار داشت: انسان نمازگزار هیچ وقت نمازگزار را نمی‌کشد، پس اینکه در پیشاور در هفته گذشته در یک مسجد یک صد نمازگزار در حال نماز، شهید شدند، کار کیست؟ خیلی ساده هستیم اگر خیال کنیم گروه‌های محلی این جنایت را مرتکب شده‌اند؛ ذره‌ای تردید نداشته باشید که فرمان دست آمریکا و اسرائیل است و وهابی‌های تکفیری ساخته آنها و ابزار دست آنها هستند، بی‌جا نبود که داعش در سوریه می‌گفت ما با اسرائیل کار نداریم، حضرت مهدی(ع) با آنها خواهد جنگید و بی‌جا نبود که مجروحین داعش در بیمارستان‌های اسرائیل مداوا می‌شدند. این سخن که ما نباید با اسرائیل بجنگیم و مهدی(ع) با آنها خواهد جنگید، ادبیات کارشناسان غربی است که از زبان داعش جاری می‌شد.

وی افزود: سال‌های متمادی است که هرازگاهی خبر شهادت دسته جمعی مسلمان‌ها در پاکستان و افغانستان منتشر می‌شود، در اینجا باید به دو مطلب دقت کرد: اول اینکه پای وهابی‌ها به هر کشوری باز شود وقوع این حوادث در آن کشور طبیعی خواهد بود و سوریه و عراق دو نمونه دیگر است؛ در عراق در پایگاه اسپایکر ۱۷۰۰ جوان خلبان را سر بریدند.

آیت‌الله عاملی گفت: دوم اینکه حادثه پیشاور نشان می‌دهد که اگر اربابان اصلی داعش به مسلمان‌ها سلطه پیدا کنند منویات خود را با داعش پیش خواهند برد و کوچک و بزرگ را به خاک و خون خواهند کشید، آنها پشت مرزهای کشورهایی که در برابر آمریکا و اسرائیل سر خم نمی‌کنند صف کشیده و منتظر فرصت هستند.

انتهای پیام/

امتیازدهی post
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

یک + 13 =