رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به اینکه از بین ۱۱۷ نفر بستری شده، نتیجه تست کویید ۱۹ در ۳۵ نفر مثبت اعلام شد، گفت: تعداد مبتلایان به کرونا ۴۰۹ نفر رسید.

به گزارش نگاه از فارس، محمدحسین صومی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز امشب در گفت‌وگوی خبری زنده تلویزیونی به آخرین وضعیت کرونا در آذربایجان‌شرقی اشاره و اظهار کرد: در ۲۴ ساعت گذشته نتیجه تست  از بین ۱۱۷ بستری شده ۳۵ نفر  مثبت بود که تعداد کل  مبتلایان به ۴۰۹ نفر رسید.

ویاظهار امیدواری کرد که آمار بیماران کرونا بیش از این دیگر  بالا نرود  زیرا ما در روزهای قبل حتی ۶۰ مثبت کرونا در استان هم داشتیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با گلایه از برخی مردم در عدم رعایت نکات بهداشتی، گفت: طبق گفته‌های وزارت بهداشت  استان آذربایجان‌شرقی در حال نزدیک شدن به استان‌ها باآمار بالای کروناست که به هر حال ما شهراولین‌ها هستیم و بی‌توجهان به موضوع کرونا تلاش می‌کنند تا به رتبه اول برسیم. 

وی افزود:  ۹۰ درصد مردم  مراعات می‌کنند ولی  ۱۰ درصد مراعات نمی‌کنند و با اینکه کنترل خوب می‌شد ولی با بی‌توجهی برخی‌ها در حال جبران شکاف ایجاد شده بین استان با  استان‌هایی با بیشترین مبتلایان هستیم.

یس علوم پزشکی تبریز متذکر شد: تمام تلاش ما بر مقابله با تشدید ویروس است،  از این‌رو بهترین راه همان پیشگیری است که بهترین پیشگیری هم رعایت نکات بهداشت و عدم تجمع و ماندن در خانه است.

ویروس‌های کرونا (یا کروناویروس‌ها) خانواده‌ای از ویروس‌ها هستند که بیماری‌های مربوط به دستگاه تنفسی از سرماخوردگی معمولی گرفته تا برونشیت و عفونت مجاری تنفسی را منجر می‌شود.

ویروس کووید ۱۹، از طریق تنفس و تماس هم منتقل می‌شود و همین امر کنترل آن را دشوار کرده است. این ویروس، بیماری «سندرم زجر تنفسی حاد» یا ARDS را در فرد مبتلا ایجاد می‌کند، یک بیماری خطرناک و نارسایی دستگاه تنفسی است که با گسترش سریع التهاب و عفونت در ریه‌ها شروع می‌شود. در ادامه به‌دلیل پر شدن کیسه‌های هوایی شُش‌ها از مایع میان‌بافتی، اکسیژن کافی به فرد نمی‌رسد و در صورت عدم رسیدگی به‌موقع بیمار با خطر مرگ مواجه خواهد بود.

انتهای پیام/

اشتراک این خبر در :