کد خبر : 36137
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۳

آزمون شهرداری در برابر برف و نمک

۲۵ کیلو نمک به ازای هر شهروند تبریزی

۲۵ کیلو نمک به ازای هر شهروند تبریزی
امسال نمک جامد در سطح شهر استفاده نمی‌شود» این عبارتی است که شهردار تبریز اخیرا اعلام کرده و مورد استقبال گروه های زیست محیطی و رسانه ها شده است. البته بسیاری از شهروندان با شک و تردید به این وعده و هشدار شهردار تبریز نگاه می کنند و آن را کاری غیرممکن می دانند.

به گزارش نگاه به نقل از شهریار، یعقوب هوشیار در عین حال خواستار همراهی شهروندان و اصحاب رسانه جهت حذف روش سنتی نمک پاشی و اجرای طرح محلول پاشی معابر در زمستان سال جاری شده است. آیا به راستی می توان به جای استفاده از نمک جامد ، امسال از شیوه های بهتری برای حل مشکل یخبندان معابر استفاده کرد؟

هوشیار اظهار کرده: شهرداری تبریز در راستای حفاظت از محیط زیست، برای نخستین بار از سال جاری با حذف نمک پاشی های زمستانه و اجرای شیوه نوین محلول پاشی نسبت به یخ زدائی معابر در زمستان اقدام خواهد کرد.

طبق اعلام نظر کارشناسان شهرداری، زمستان سال گذشته ۵۰ هزار تن نمک در سطح شهر پخش شد!به عبارت دیگر این میزان نمک معادل ۵۰ میلیون کیلوگرم بوده و با احتساب جمعیت دو میلیونی برای شهر تبریز سهم هر شهروند تبریزی ۲۵ کیلوگرم نمک بوده است!

کارشناسان معتقدند: آسیب های ناشی از نمک پاشی در حوزه های مختلف اعم از تخریب آسفالت، آسیب رساندن به فضای سبز، نفوذ به آبهای زیرزمینی و همچنین ایجاد مشکلات ریوی و تنفسی برای شهروندان نمود پیدا کرده و سالها در سطح شهر باقی می ماند.

با این وتوضیح، شهردار تبریز حذف نمک پاشی را اقدامی در راستای حفظ منابع شهری و چشم اندازی برای آینده توصیف کرده و می گوید: محلول‌های دوستدار محیط زیست در مناطق ۱۰گانه تولید و استفاده خواهد شد که با استفاده از نظرات متخصصان و اساتید دانشگاه و استفاده از شیوه های علمی و دوستدار محیط زیست تولید شده و تا ۳۰ درجه زیر صفر مقاومت خواهد داشت.

اکنون این سوال مطرح است که مدیریت شهری تبریز تا چه اندازه موفق خواهد شد در برابر فشارها و سفارش های فوریتی ! که از سوی برخی مراجع و شخصیت های حقیقی و حقوقی در مواقع بارش های جزئی و کلی برف در سطح شهر می شود مقاومت خواهد کرد. تجربه نشان داده است که با نشستن اولین دانه های برف بر روی معابر، زنگ خدمات شهری و فوریت های شهری و حتی گوشی های تلفن همراه مسئولان شهری از جا کنده می شود و همه شهروندان و بسیاری از مدیران استانی اصرار دارند که حتما و به صورت فوری نسبت به نمک پاشی اقدام شود تا جلوی یخبندان گرفته شود. با این وجود و به رغم وعده های داده شده در سال های گذشته، مدیریت شهری در برابر این سفارش ها و تلفن ها اغلب کوتاه آمده و میدان را به نفع برف و نمک خالی کرده است.

هوشیار اما امسال هوشمندانه می خواهد جلوی این خواسته های ضد زیست محیطی بایستد. حال باید منتظر ماند و دید که او چند مرده حلاج است. زمستان خواهد رفت و روسیاهی به ذغال خواهد ماند!

گزارش: محمدامین خوش نیت

امتیازدهی post
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هفده − شش =