کد خبر : 35120
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۷

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی:

همسایگان با مداخله بیگانگان نباید امنیت ملی ایران را به مخاطره بیاندازند/ ایران با جابه‌جایی مرزها قاطعانه مقابله می‌کند

همسایگان با مداخله بیگانگان نباید امنیت ملی ایران را به مخاطره بیاندازند/ ایران با جابه‌جایی مرزها قاطعانه مقابله می‌کند
امام جمعه تبریز گفت: ما در موضوع قره‌باغ موضع اصولی خود را نشان دادیم؛ ما مخالف اشغال و تغییر در ژئوپلتیک مرزی هستیم. همسایگان ما با تحریم و مداخله بیگانگان نباید امنیت ملی ما را به مخاطره بیاندازند زیرا همه ما در این منطقه منافع مشترک داریم.

به گزارش نگاه، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم در خطبه‌های عبادی و‌سیاسی جمعه تبریز که با حضور پرشکوه نمازگزاران مصلای اعظم امام خمینی(ره) تبریز برگزار شده و  به صورت مستقیم از شبکه دو سیما پخش شد، اظهار داشت: هفته جاری رزمایش بزرگ اقتدار نیروی زمینی سپاه پاسداران با شعار ایران مقتدر در مرزهای شمالی کشور و منطقه عمومی ارس توسط قرارگاه منطقه‌ای عاشورا برگزار شد.

وی با بیان اینکه رزمایش نیروهای مسلح طبق برنامه سالانه و اهداف مشخص برگزار می‌شود و همواره حامل پیام صلح و دوستی به همسایگان است، گفت: از منظر جمهوری اسلامی ایران و ملت رشید ایران جمهوری آذربایجان و ارمنستان همسایگان ما هستند و تبعا رزمایش بر له و علیه هیچکدام از همسایگان نیست.

امام جمعه تبریز ادامه داد: ما در موضوع قره‌باغ موضع اصولی خود را نشان دادیم؛ ما مخالف اشغال و تغییر در ژئوپلتیک مرزی هستیم. همسایگان ما با تحریم و مداخله بیگانگان نباید امنیت ملی ما را به مخاطره بیاندازند زیرا همه ما در این منطقه منافع مشترک داریم.  

امام جمعه تبریز گفت: جمهوری آذربایجان و ارمنستان با گفت‌وگو و مصالحه اختلاف خود را حل کنند زیرا نسخه رژیم صهیونیستی و استکبار جهانی برای منطقه قفقاز منجر به تشدید اختلافات است. 

وی با تاکید بر اینکه دشمنان وحدت و برادری کشورهای همسایه را مورد هدف قرار داده است که البته ما در برابر آن تسلیم نمی‌شویم، گفت: تغییر و جابجایی مرزها ضربه به اقتصاد ملی ماست و جمهوری اسلامی ایران به مانند همه‌ کشورها با تهدیدات قاطعانه مقابله خواهند کرد.

نماینده ولی فقیه در استان بیان داشت: بر خود لازم می‌دانم تا از مردم عزیز مرزنشین به خاطر تجلیل و تکریم از نیروهای مسلح تشکر کنم؛ آفرین بر مردم غیرتمند آذربایجان. تصاویر استقبال مردم مرزنشین منطقه ارس از سپاهیان نشان داد که بین نیروهای مسلح و مردم یک الفت بزرگ وجود دارد.

خطیب جمعه تبریز ادامه داد: من از از متولیان و فرماندهان و رزمندگان نیروی مسلح سپاه تشکر ویژه دارم؛ از حضور سردار سرلشکر سلامی، سردار پاکپور، سردار پورجمشیدیان و قرارگاه عمل کننده قرارگاه منطقه‌ای عاشورا و همه رزمندگان شرکت کننده تشکر می‌کنم.

روشن شدن پشت پرده اغتشاشات

وی در ادامه با اشاره به جریانات و اغتشاشات در کشور، گفت: همواره روشن است که هدف از این اغتشاشات و هدف قرار دادن اقتدار داخلی و‌ کشاندن آشوب به محیط شهرهای ایران یک آرزوی دیرین برای دشمنان ماست که این مساله بارها توسط دشمنان و‌ بدخواهان همچون رئیس جمهور آمریکا اعم از اوباما، ترامپ، بایدن، صهیونیست‌ها و بن سلمان تکرار شده بود.

آل‌هاشم افزود: دشمنان با جنگ نظامی، فرهنگی، ترور داشمندان و سرداران و انواع اقسام تحریم‌ها  در نهابت دیدند که هیچ کدام از برنامه ناجوانمردانه نتوانست ایران را ضعیف کند زیرا این مردم ایران بود که با وحدت و یکپارچگی و‌ فرمان رهبری توانستند این فتنه‌ها را برچینند.

وی متذکر شد: صحنه گردانان این مساله با فراخوان اعتراضات سراسری در داخل و خارج کشور تلاش داشتند تا یک‌ حرکت پرمایه و قدرتمند را ساماندهی دهند.

امام جمعه تبریز ادامه داد: این اقدامات نه تنها به چند تجمع کوچک محدود شد بلکه عظمت و قدرت مردم و پلیس و بسیج و نیروهای امنیتی را به خوبی نشان داد.

وی ابراز کرد: فوت سرکار خانم مهسا امینی قلب همه را به درد آورد و البته همه‌مسوولان نیز از خانواده این خانم دلجویی کردند و بر اساس موازین قانونی پیگیر مساله بودند ولی دشمنان و معاندین و در راس آنها آمریکای جهانخوار و صهیونیست‌ها از فوت غم انگیز دختر جوان هموطن به عنوان یک‌سوژه بسیار مهم بهره‌برداری کردند و سعی کردند تا از طریق راه‌اندازی هدایت یک جنگ ترکیبی به اهداف شوم خود برسند.

وی تصریح کرد: اینها موضوع زن را در ایران را مطرح کردند و سعی داشتند تا به گونه‌ای نشان دهند که انگار به زنان در ایران ظلم می‌شود اما من یک مقایسه سرانگشتی بگویم:  زنان ایران رتبه اول دنیا در برابری تحصیلی زن و مرد را دارند، کاهش بی‌سوادی از ۶۰ درصد به ۱۹ درصد، افزایش سهم پنجاه درصدی دختران در دانشگاه‌ها، افزایش زنان در هیات علمی از ۱۴ درصد به ۳۰ درصد، افزایش مربیان ورزشی از ۹ نفر به ۳۵ هزار نفر، افزایش داور ورزشی از هفت نفر به ۱۶ هزار نفر، افزایش فدراسیون دختران از یک به ۴۹ فدراسیون، افزایش مدال‌ها از ۲ به بیش از ۸۰۰ مدال، افزایش امید زندگی از ۵۷ سال به ۷۵ سال  نمونه‌ای از این رشد است.

خطیب جمعه تبریز اذعان داشت: جمهوری اسلامی به دختران حیثیت داده است؛ البته استقلال ایران به نفع نظام سلطه نیست از این رو جهان سلطه همواره ما را در فشار و چالش قرار داده که همیشه هم با شکست روبه‌رو شده است.

وی خاطرنشان کرد: در روزهای گذشته یکی از موضوعات تلخ، اخبار مرتبط به شهادت مدافعان امنیت بود که در دفاع از جان و مال و ناموس مردم در نهایت با مظلومیت و به طرز وحشیانه به شهادت رسیدند.

آل‌هاشم به شهادت شهید حسین اوجاقی شهید مدافع امنیت در تبریز اشاره کرد و گفت: من از روحیه پدر و مادر لذت بردم.

وی خطاب به اغتشاشگران گفت: آیا مسلمان قرآن و‌مسجد آتش می‌زند؟ ایرانی به پرچم عزت و شرق اقتدار خود آتش می‌زند؟ اینها کارهای دشمنان و معاندین است؟

امام جمعه تبریز یادآور شد: البته بچه‌های نوجوان و جوان گاها از روی احساسات و هیجان دست به کاری زدند که از دستگاه‌‌های نظامی و قضایی می‌خواهیم که صف اعتراض را از اغتشاش جدا کنند.

وی متذکر شد: پدر و مادران مواظب بچه‌های خود باشند، اینها بچه‌های همه ما هستند.

نماینده ولی فقیه در استان اذعان داشت: ما از این تریبون حمایت خود از بسیجیان و نیروهای انتظامی فداکار اعلام می‌کنیم و پشتیبان آنها هستیم. امید است با وحدت مورد تاکید رهبر معظم انقلاب به اهداف خود برسیم.

وی یادآور شد: بیانات رهبری در مراسم دانشگاه افسری موجب عزت ایرانی شد و‌ نویدبخش جبهه مقاومت بود.

خطیب جمعه تبریز در ادامه با دعوت از مومنان به راست سخن گفتن،  توضیح داد: همیشه سعی کنید تا درست و راست صحبت کنید و آن‌ چیزی که در حق کسی نمی‌دانید را نگویید.

نماینده ولی‌فقیه در استان با تشکر از مردم آذربایجان‌شرقی، گفت: بنده یک ماه به علت نقاهت حاضر نبودم ولی این توجه و عیادت و پیام‌های دلگرم شما برای من بسیار مهم بود و این دعای همه مردم بود که شامل حال من شد که الان در خدمت شما هستم. امید است با بهبودی کامل مانند گذشته یک خدمتگزار کوچک در خدمت مردم باشم. 

وی در بخش دیگر صحبت‌های خود با تاکید بر دلسوزی نسبت به امت اشاره کرد و گفت: این یکی از سیره‌های پیامبر اکرم(ص) بود از این‌رو مسوولان چه در سمت‌های بزرگ و کوچک باید نسبت به مردم دلسوزی داشته باشند.

خطیب جمعه تبریز تزکیه امت اسلامی را دیگر سیره نبی اکرم(ص) برشمرد و گفت: خود پیامبر پاک و منزه بود و می‌خواست تا امت‌اش نیز پاک باشد؛ نسبت به اموال صدقه و زکات بدهید. زکات نمونه‌ای برای پاک کردن انسان از بدی‌هاست.

وی ادامه داد: سومین سیره پیامبر اکرم(ص) رافت و رحمت ایشان به امت خود بود؛ رسول خدا(ص) مظهر این صفات الهی است.

انتهای پیام/

امتیازدهی post
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هفده − 8 =